dziś jest 07 czerwca 2023 roku
Polscy Pallotyni przejmują placówkę (1945-07-17)
A.D. 1945.
W czasie wojny hitlerowskiej ok. r. 1940 pallotyni niemieccy postarali się w kurii Wrocławskiej o erekcję parafii, a to w tym celu, aby ksiądz, który zostanie proboszczem, mógł uchronić się przed wojskiem i ratować dom przed zlikwidowaniem przez władze hitlerowskie a przynajmniej pilnować! Ponieważ w mieście była już główna parafia, dlatego tu utworzono coś w rodzaju parafii tzw. Kurancji pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, gdyż w prezbiterium przed głównym ołtarzem wymalowana jest na ścianie postać Chrystusa siedzącego na tronie, umieszczonym na kuli ziemskiej i z odkrytym sercem, którego adorują aniołowie. Obraz ten malował znany artysta niemiecki Gottwald. Jego dziełem jest również Droga Krzyżowa. Dwa boczne ołtarze poświęcone są Matce Bożej i Świętemu Józefowi.
Po odzyskaniu ziem zachodnich, kurację przejął ks. Alfons Kremzer SAC przysłany tu przez ks. Prowincjała Maćkowskiego Jana, dnia 17 lipca 1945r. Zastał tu Pallotyna niemieckiego ks. Jakuba Ebla, który pisał do ks. Prowincjała, by przysłał tu jakiegoś księdza polskiego, albowiem Polacy już zaczęli się tu osiedlać. Do Ząbkowic przyjechał równocześnie z księdzem Kremzerem ksiądz Władysław Stefański, kapłan diecezjalny wraz z grupą osiedleńców polskich z Radomia. Ksiądz Kremzer miał do dyspozycji tylko kościół kuracyjny i dom gospodarczy wraz z ogrodem i boiskiem. Resztę zajmowały wojska radzieckie.
Ponieważ w całym powiecie, polskich księży nie było w tym czasie więcej, a natomiast ludności polskiej przyjeżdżało do Ząbkowice i okolicznych wiosek coraz więcej, uradzili między sobą dwaj księża polscy prowadzić pracę duszpasterską następująco: Ksiądz Stefański miał pracować wśród Polaków w parafii Św. Anny w Ząbkowicach Śl., natomiast Ksiądz Alfons Kremzer miał wyjeżdżać w teren do okolicznych wsi, jak Ciepłowody, Piotrowice, Kalina, Bobolice, Przedborowa, Kojancin (Braszowice).
Gdy już było więcej księży w powiecie, dopiero Ks. Alfons Kremzer mógł rozpocząć stałą pracę duszpasterską przy kościele kuracyjnym. W rozpoczęciu tej pracy przeszkadzał Ks. Kremzerowi następca księdza Stefańskiego, Ks. Zygmunt Winiewski, który nie chciał dopuścić, aby prowadzić tu niezależne duszpasterstwo, twierdząc, że będzie to rozbijaniem jego parafii. Ksiądz Kremzer nie zrażając się tymi trudnościami rozpoczął odprawiać nabożeństwa o ustalonych godzinach i udzielać Sakramentów Świętych, których proboszcz zwyczajnie udziela, a to na tej podstawie, że kuracja nie została zniesiona przez władze kościelne, owszem później ogłoszono w Wiadomościach Diecezjalnych, że wszystkie przybrane parafie i kuracje pozostają bez zmian.
1991 - Odpust parafialnywięcej »
2009 - 7.06 - 10.06 2009 Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernegowięcej »
2012 - Boże Ciałowięcej »
2013 - Uroczystość odpustowa Najświętszego Serca Pana Jezusawięcej »
2014 - Pielgrzymka dziękczynna Dzieci pierwszokomunijnychwięcej »