dziś jest 03 października 2023 roku
Sakramenty Święte
Sakramenty należy przyjmować w kościele parafialnym, na terenie tej parafii, w której się mieszka. W innym wypadku, należy od swojego ks. proboszcza otrzymać pozwolenie na przyjęcie danego sakramentu poza parafią. W wypadku sakramentu małżeństwa miejscem właściwym, do przyjęcia tego sakramentu jest parafia narzeczonej albo narzeczonego (do wyboru).
Chrzest
Zgłaszając dziecko w kancelarii, należy przynieść ze sobą jego akt urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego. Należy również posiadać informacje na temat rodziców chrzestnych: wiek, adres. Rodzic chrzestny powinien być osobą wierzącą, praktykującą, która przyjęła już sakrament bierzmowania. Świadectwo o tym, czy dana osoba może być rodzicem chrzestnym, spełniającym wymienione warunki, wystawia ks. proboszcz parafii, z której pochodzi rodzic chrzestny. Przed chrztem należy wziąć udział w spotkaniu wyjaśniającym przebieg liturgii chrzcielnej.
Komunia św.
Dziecko, które ma być dopuszczone do Komunii św., powinno odbyć odpowiednią formację religijną w szkole oraz na katechezie dodatkowej. Obecnie dokonuje się to w drugiej klasie szkoły podstawowej. Rodzice powinni dostarczyć do ks. proboszcza świadectwo chrztu dziecka.
Bierzmowanie
Obecnie wiekiem właściwym do przyjęcia sakramentu bierzmowania, jest trzecia klasa gimnazjum. Wymagane dokumenty: świadectwo chrztu świętego, świadectwo przystąpienia do I Komunii św. Młodzież przygotowująca się do przyjęcia tego sakramentu powinna wykazać się swoją dojrzałością chrześcijańską, wyrażającą się w praktykach religijnych i odpowiedniej wiedzy. Świadek do bierzmowania powinien dostarczyć pozwolenie od ks. proboszcza swojej parafii, że może pełnić tę funkcję.
Sakrament małżeństwa
Sakrament małżeństwa mogą przyjąć osoby dorosłe (ukończone 18 lat). Do kancelarii parafialnej należy się zgłosić najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu, choć ze względów praktycznych, samą datę ślubu i godzinę warto zarezerwować wcześniej. Na trzy miesiące przed ślubem należy dostarczyć do kancelarii parafialnej:
- świadectwa chrztu (wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem się zainteresowanych do kancelarii),
- dowody osobiste,
- świadectwo udziału w naukach przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej,
- dokumenty z USC potrzebne do ślubu konkordatowego,
- w wypadku, gdy chcący zawrzeć ślub mają już ślub cywilny przynoszą akt zawarcia małżeństwa z USC.